Przejdź do treści

Sztukateria na elewacji budynku

sztukateria na elewacji budynku

Sztukateria jest elementem architektury ozdobnej, która jest stosowana już od czasów antycznych. W dzisiejszych czasach wraz z postępem technologicznym stosowanie sztukaterii nie wymaga już mozolnego tworzenia form z piaskowca. Sztukateria elewacyjna produkowana dzisiaj jest z wysokiej jakości materiałów, które sprawiają, że stworzona forma jest lekka i niezwykle wytrzymała, również na warunki atmosferyczne. Elewacja budynku ozdobiona sztukaterią zyskuje niepowtarzalny charakter. W osiągnięciu tego celu pomogą na przykład listwy elewacyjne, które dostępne są w wielu różnych formach. Dostępne są elementy gładkie oraz pokryte ozdobnym ornamentem.

Listwy elewacyjne to doskonały sposób nie tylko na ozdobienie budynku, ale także na zamaskowanie różnego rodzaju niedoskonałości architektonicznych. Oprócz listw można stosować szereg innych elementów, które w pozytywny sposób wpłyną na wygląd elewacji, na przykład bonie. Bonie umieszcza się na narożnikach budynku. Jest to stosunkowo prosta dekoracja, która jednocześnie sprawia, że forma domu staje się bardziej wyrazista. Dodatkowo stanowi funkcję ochronną w miejscach narożnych budynku, który często jest narażony na różne uszkodzenia mechaniczne.

Sztukateria na elewacji budynku

Sztukateria

Sztukateria na elewacji budynku

Bardzo interesującym rozwiązaniem jest zastosowanie kolumn, które stanowią ciekawą dekorację wejścia do domu. Dekoracje doskonale sprawdzają się w stylu dworkowym, ale tak naprawdę można je z powodzeniem zastosować w wielu różnych budynkach. Dzięki majestatycznym kolumnom cały budynek nabierze dużo bardziej dostojnego i reprezentacyjnego charakteru, dlatego warto zastanowić się nad wykorzystaniem tego elementu architektonicznego.

Idąc dalej w tym kierunku warto wspomnieć o kolejnym typie sztukaterii jakim są fasety. Fasety stosowane są w górnych częściach budynku. Dzięki takiemu zabiegowi budynek zyska stylowe zwieńczenie, wizualnie zwiększając jego wysokość. Umiejscowienie tego elementu pomiędzy ścianą a podbitką umożliwi nam ukrycie błędów, które powstały przy budowie domu np. krzywe ściany. Podobnym elementem sztukateria są gzymsy. Stosuje się je do obudowy stolarki okiennej, dzięki umieszczeniu ich pod parapetem spełniają rolę estetyczną jak i praktyczną. Prawidłowo zamontowane gzymsy chronią elewację przed spływającą wodą co znacznie wydłuży żywotność struktury ściany.