Przejdź do treści

Łuki elewacyjne- element dekoracyjny stosowany od wieków

łuk elewacyjny

Łuki elewacyjne to element architektoniczny, który w architekturze jest jedną z podstawowych form wpływającą na ostateczny kształt całego budynku. Stosowane już w budowlach starożytnych, z których zresztą czerpią wszystkie późniejsze style architektoniczne. Surowy, prosty styl romański, strzelisty, pełen witraży styl gotycki. Pełen przepychu i zdobień styl barokowy, w niemal wszystkich budowlach stosowano łuki. Łuki elewacyjne były stosowane i są nadal jako elementy mostów, bramy, będące czasem samodzielnymi elementami architektonicznymi, jak w przypadku Paryskiego Łuku Triumfalnego.

W architekturze możemy spotkać wiele różnych rodzajów tego zdobienia. Zaczynając od łuku pełnego czyli takiego w kształcie półkola po łuki ostre, eliptyczne czy łuk trójlistny na który możemy spotkać często w zamkach z epoki renesansu. Stosowanie łuków sprawiało, że przestrzeń okienna lub drzwiowa automatycznie się zwiększała. Elementy te były wycinane lub rzeźbione z pojedynczego obiektu, lub jeżeli nie było takiej możliwości sztukowano je z dwóch osobnych bloków o tej samej fakturze. Jednym z problemów było osadzenie takich elementów, z czasem jednak rozwiązaniem na problemy z utrzymaniem takiej konstrukcji było wynalezienie zaprawy, która w znaczny sposób ułatwiała prace budowlane.

Łuki elewacyjne

Łuki elewacyjne

Łuki elewacyjne sposób na odmianę domu

Obecnie takie elementy jak łuki wykonuje się z użyciem nowoczesnych technologii. Wysokogatunkowy polistyren ekspandowany EPS 200, pokrywany jest specjalną warstwą tynku sztukateryjnego. W którego skład wchodzi żywica akrylowa wymieszana z kruszywem kwarcowym. Taka struktura swoim wyglądem nawiązuje do tradycyjnych elementów wytwarzanych z piaskowca.

Łuki dekoracyjne wykorzystywane są do ozdabiania elewacji budynków. Łuki elewacyjne należy montować z dużą precyzją. Ponieważ zbudowane są z materiału o właściwościach plastycznych, montaż nie jest skomplikowany. Stosowane są przy drzwiach oraz oknach, np. jako dekoracja okna balkonowego. Przed montażem łuków należy dobrze wymierzyć okno, drzwi, czy inny element wokół którego będziemy mocować łuki elewacyjne. Mocowanie odbywa się standardowo, przy pomocy kleju do sztukaterii, rozprowadzanego pacą na gładką, czystą i równą powierzchnię elewacji. Łuki elewacyjne można malować silikonową farbą elewacyjną i tym samym wpasować idealnie w wygląd okna lub drzwi, czy też fasady budynku.