Przejdź do treści

Gzymsy elewacyjne ochrona i dekoracja w jednym

gzyms styropianowy

Gzymsy to elementy architektoniczne, które są znane i stosowane w budownictwie już od czasów antycznych. W okresie starożytnego Rzymu elementy sztukaterii zdobiły posiadłości bogatych obywateli co świadczyło o ich statusie majątkowym. Pierwotnie elementy architektoniczne takie jak gzymsy były towarem luksusowym. Formy te były wykonywane z piaskowca lub odlewów gipsowych. Na całe szczęście wraz z rozwojem technologii sztukateria elewacyjna stała się towarem szeroko dostępnym a jego cena nie zwala z nóg.

Obecnie gzymsy elewacyjne wykonywane są przy użyciu nowoczesnych technik produkcyjnych, materiałów, które kiedyś nie występowały. Sztukateria elewacyjna produkowana jest z wysokogatunkowego polistyrenu ekspandowanego. Jednak sam styropian użyty na elewacji nie będzie spełniał swojej funkcji ponieważ bez warstwy ochronnej szybko się zniszczy. Elementy styropianowe pokrywane są za pomocą metody ciągnionej specjalną mieszaniną żywic akrylowych z kruszywem kwarcowym.

gzymsy styropianowe

gzymsy styropianowe

Gzymsy podparapetowe zabezpieczenie i dekoracja

Gzymsy montowane pod parapetami są coraz częściej spotykanym widokiem. Właściciele domów jednorodzinnych, czy też większych budynków decydują się na zastosowanie takiego rozwiązania nie tylko z uwagi na wysokie walory estetyczne. Gzyms pod parapet, oprócz tworzenia naprawdę unikatowego wyglądu elewacji, pełni także rolę ochronną dla całej ściany. Dzięki zastosowaniu tej poziomej listy montowanej pod parapetem, woda opadowa nie zacieka po ścianie budynku i nie niszczy elewacji. Przy tym tworzy szczelną formę, wieńcząc otwór okienny w ścianie.

Dzięki łatwemu montażowi gzyms pod parapet może jednocześnie zabezpieczyć ścianę elewacyjną przed zaciekającym deszczem, jak i sprawić, że nasz dom zyska wyjątkowy i bardzo uroczy styl. Montażu może się podjąć się każdy kto posiada trochę czasu i zdolności manualne. Szeroka oferta produktów zachęca do tego, aby pozwolić sobie na fantazję przy wykańczaniu zewnętrznych ścian budynku. Niewielkie koszty zakupu gzymsów elewacyjnych, a także łatwy, szybki i tani montaż sprawiają, że coraz więcej osób chętnie sięga po taki rodzaj dekoracji i zabezpieczenia na ściany zewnętrzne. Gzymsy pod parapet znów staje się elementem niemalże obowiązkowym podczas wykańczania elewacji zewnętrznej budynków.